آیت الله مکارم شیرازی: دانشگاه ها باید به سطوح عالی از اخلاق اسلامی دست یابند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار اعضای هیات رئیسه دانشگاه پیام نور با وی پیرامون نقش مهم دانشگاه ها در توسعه علم و دانش گفت:دانشگاه ها نقش مهمی در اداره کشور دارند چرا که دانشگاه زمینه ساز توسعه علم و دانش است.

این مرجع تقلید افزود:حوزه های علمیه و دانشگاهها با توجه به فعالیت های علمی که دارند آینده جامعه را می سازند و در اصلاح جامعه نیز نقش مهمی ایفاء می کنند.

وی در مورد جایگاه دانشگاه در اصلاح جامعه عنوان کرد:دانشگاه و جامعه ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارد به طوری که اگر ناهنجاری در دانشگاه وجود داشته باشد اثر آن را در جامعه خواهیم دید.

آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: ضروری است که در دانشگاهها با توجه به تاثیر مهمی که در جامعه دارند سرمایه گذاری شود چرا که امروز جامعه نیازمند توسعه علمی و دانش است و دانشگاهها سهم مهمی در تولید علم دارند.

وی تحقق دانشگاههای داخل کشور به معیارهای جهانی را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: اگر دانشگاههای کشور به معیارهای علمی در سطح جهانی برسند و دانش آن ها به روز رسانی شود دانشجویان ما به تحصیل در داخل کشور افتخار خواهند کرد.

معظم له در بخش دیگری از سخنان خود نیز گفت: علم و دانش به تنهایی کافی نیست و باید دانشگاههای ما به سطوح عالی از اخلاق اسلامی نیز دست پیدا کنند.

وی ادامه داد:باید بدانیم که علم و اخلاق دینی دو بال در جهت تعالی و پیشرفت هستند که باید میان این دو بال تعادل داشت تا بتوان به رشد و کمال دست پیدا کرد زیرا دانش بدون اخلاق آثار منفی در جامعه دراد.

این استاد برجسته حوزه در این باره گفت:اگر دانش بدون تعهد و ایمان باشد فایده ای برای بشر ندارد و ضرر آفرین خواهد بود از این رو دانشگاهها باید به اخلاق دینی در کنار تحصیل علم و دانش بها بدهند.

وی نشر علم و دانش به سطح جهان را از وظایف مهم دانشگاه و حوزه های علمیه دانست و عنوان کرد:در گذشته دانشمندان علما، علم و دانش را به کشورهای دیگر صادر می کرد اما امروز دانشگاههای ما ساختار و فرهنگی غربی به خود گرفته اند.

آیت الله مکارم شیرازی اسلامی سازی دانشگاهها را امری مهم خواند و اظهار داشت:همه مسئولان و اقشار جامعه در قبال توسعه فرهنگ اسلامی در دانشگاه وظیفه ای مهم بر عهده دارند و باید در جهت اسلامی سازی دانشگاهها گام برداریم تا جوانان در دام فساد فرهنگ غرب گرفتار نشوند.

وی افزود:اخلاق اسلامی باید در دانشگاهها توسعه پیدا کند چرا که آسیب های اخلاقی، جوانهای ما را تهدید می کند که در این راستا فرهنگ اسلامی برگرفته از سیره اهل بیت(ره) و پیامبر(ص) نقش مهمی در جلوگیری از خطر فرهنگ غرب در دانشگاه ها دارد.

این مرجع عالی همچنین با انتقاد از شعار حقوق بشر غرب و تناقض در رفتار آنها بیان داشت:غرب ندای دفاع از حقوق بشر سر می دهد اما در رفتار شاهد تناقض در این عرصه هستیم و در حالی که دم از حقوق بشر می زنند در رفتار با جاسوسی حقوق واقعی انسان ها را زیر پا می گذارند.

وی تصریح کرد:باید توقعات فرهنگی از دانشگاهها را افزایش دهیم و دولت نیز توجه بیشتری به این داشته باشد و توقعات خود را در این امر محدود نکنیم و تلاش بیشتری صورت پذیرد.

منبع: ایسنا

کتاب ها و تالیفات